Bycie fit jest dla każdego

Nowa kolekcja z przepisami

Na platformie z przepisami Cookidoo® pojawiła się niedawno kolekcja przepisów „Fit desery”, której autorką jest Edyta Litwiniuk, trenerka i dietetyczka, ekspertka od zdrowego żywienia w Dzień Dobry TVN i mama trzech córek. Opowiada nam o tym, jak zachować równowagę, zdrowie i żyć ze sobą w zgodzie.

Co Pani – dietetyczki i trenerki – zdaniem oznacza bycie fit?
Edyta Litwiniuk: Dla mnie bycie fit to przede wszystkim zachowanie równowagi pomiędzy zdrowym odżywianiem, a okazjonalnym pozwalaniem sobie na nie do końca zdrowe przekąski np. podczas spotkań z przyjaciółmi. To również słuchanie swojego ciała i zachowanie równowagi pomiędzy w miarę systematyczną aktywnością ruchową, a chwilami, gdy powinniśmy odpuścić trening. Czasem nie ma się ochoty ćwiczyć, bo jest się przemęczonym albo przeziębionym. Staram się jednak rozróżnić przemęczenie od zwyczajnego lenistwa! Bycie fit to dla mnie przede wszystkim zachowanie równowagi w codziennym życiu pomiędzy pracą, domem a odpoczynkiem i czasem dla siebie.

Jak połączyć bycie fit z codziennymi obowiązkami? Jak się Pani to udaje jako mamie trzech córek?
W mediach społecznościowych utarło się, że dobry trening oznacza wyjście na trzy godziny na siłownię. Gdybym tak myślała, to niestety nigdy nie mogłabym mówić, że jestem fit. Bycie fit jest sumą codziennych obowiązków i wyborów. Niektórym może się wydawać, że jak się jest mamą trzech córeczek to zachowanie formy jest trudne, ale dla mnie tak nie jest z kilku powodów.

Po pierwsze moje córeczki są dla mnie ogromną motywacją. Widzę jak każdego dnia mnie obserwują, jak kopiują moje zachowania, dlatego chcę im się pokazywać z jak najlepszej strony, co nie oznacza, że też nie widzą mnie w słabszych momentach. Zależy mi na tym, żeby wychować je na silne, pewne siebie i świadome swoich wartości dziewczynki. Wydaje mi się, że jedna z najważniejszych rzeczy, w jakie je mogę wyposażyć, to właśnie sprawność fizyczną i poczucie, że mogą zdziałać naprawdę bardzo wiele.
Po drugie trening przy trójce dzieci nie jest trudny z tego względu, że ja bardzo często ćwiczę przy moich dziewczynkach. Podczas spacerów one jadą rowerkami czy hulajnogami, a ja sobie obok biegnę z wózeczkiem. Ćwiczę też w domu ze swoimi płytami treningowymi Fit Mama i Fit Express i wtedy jest naprawdę zabawnie.
Z treningu wracam pozytywnie naładowana emocjami i podbudowana, że znów dałam radę i zwalczyłam swojego największego wroga lenia i jeszcze wykonałam kawał fajnej roboty np. biegając, czyli zainwestowałam w swoje ciało i umysł. Tak naprawdę, żeby zdrowo czuć się w swoim ciele wystarczy aktywność ruchowa trzy razy w tygodniu po około 30 min. Naprawdę niewiele trzeba, a jeśli do tego dorzucimy spacery wieczorne, czy np. wcześniejsze wysiadanie na przystanku w drodze do pracy i z pracy oraz zadbamy w miarę o nasze odżywianie, to możemy mówić o sobie, że jesteśmy fit. Zachęcam do tego ogromnie, bo to naprawdę wspaniała inwestycja w zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne.


W Pani kolekcji na platformie Cookidoo® znajdziemy przepisy na zdrowe desery. Czy takie serwuje Pani na co dzień?
Tak, na co dzień staramy się jeść dosyć zdrowo i pilnujemy, by nasze posiłki były zdrowe także podczas spotkań z przyjaciółmi i na imprezach rodzinnych. Zdarza się jednak, że podczas wyjścia z  przyjaciółką na kawę pozwalam sobie na zjedzenie ciasta, czy też jakiś innych niezbyt zdrowych przekąsek albo okazjonalnie wypijam lampkę wina. W takim okazjonalnym jedzeniu nie ma tak naprawdę nic złego. Generalnie w dzisiejszych czasach ciężko znaleźć dobrą jakościowo żywność, więc nie dajmy się zwariować. Jeśli w tygodniu jemy zdrowo możemy  w weekend pozwolić sobie wyskoczyć na pizzę, zjeść gofry, czy lody.

Jak urządzenie Thermomix® może pomóc w byciu fit?
Ogromnie w tym pomaga. Zawsze planuję posiłki na cały tydzień, a dzięki urządzeniu Thermomix® i aplikacji Cookidoo® jest to dużo łatwiejsze. Wybieram przepisy, dodaję w aplikacji, kopiuję listę zakupów i robię zamówienie przez internet. Dzięki temu mam przygotowane posiłki i nie ma opcji, że po powrocie do domu rzucimy się na cokolwiek, na jakąś drożdżówkę czy zamówimy fastfood. Staram się trzymać mojego planu posiłków, poza tym łatwiej mi gotuje mi się z Thermomixem i nie muszę obawiać się, że nie starczy mi czasu na gotowanie albo sobie z nim nie poradzę. Szykuję składniki, a on mi podpowiada co mam dodać, na ile obrotów ustawić, na jaki czas. To super usprawnienie. Poza tym TM cały czas mnie pozytywnie zaskakuje, ponieważ odkrywam różne przepisy i kolekcje, których nie znałam. Jestem zachwycona urządzeniem. Polecam każdej Mamie i nie tylko.

Od ponad 130 lat oferujemy nowoczesne, innowacyjne i niezwykle trwałe produkty, z których skorzystały już miliony rodzin.