Blok czekoladowy

na prezent

Zastępował wszystkie słodycze w czasach Peerelu, uwielbiały go dzieci, podjadali dorośli. Aby przygotować go wystarczyło zmieszać w garnku mleko w proszku, margarynę, zdobyty na kartki cukier, trochę gorzkiego kakao i w ciągu chwili powstawał najprawdziwszy blok czekoladowy.

Przepis pochodzi z newslettera Thermomix ®

Składniki

300 g mleka w proszku, pełnego, nie granulowanego
80 g herbatników, połamanych na 2-3 części
40 g moreli suszonych, bez pestek
40 g orzechów włoskich, łuskanych
40 g migdałów, blanszowanych
30 g rodzynek
30 g żurawiny, suszonej
250 g masła, pokrojonego na kawałki
120 g wody
130-150 g cukru lub 130-150 g cukru trzcinowego, nierafinowanego
45 g kakao naturalnego, niesłodzonego
cukier puder, do oprószenia

PRZYGOTOWANIE

1. Formę keksową (dł. 25 cm) wyłożyć folią spożywczą, odstawić.
2. Na pokrywie naczynia miksującego postawić miskę, odważyć do niej mleko w proszku, odstawić.
3. Na pokrywie naczynia miksującego postawić drugą miskę, odważyć do niej herbatniki, odstawić.
4. Do naczynia miksującego włożyć morele, rozdrobnić 1-2 s/obr. 7.
5. Dodać orzechy włoskie, migdały, rodzynki i żurawinę, rozdrobnić 2 s/obr. 6. Przesypać do miski, w której znajdują się herbatniki, odstawić.
6. Do naczynia miksującego włożyć masło, dodać wodę, cukier i kakao, podgrzewać 4 min/50°C/obr. 2, następnie wymieszać 1 min 30 s/obr. 3, w tym czasie przez otwór w pokrywie naczynia miksującego stopniowo dodawać odważone wcześniej mleko w proszku.
7. Dodać rozdrobnione wcześniej bakalie z herbatnikami, delikatnie wymieszać kopystką. Masę przełożyć do przygotowanej wcześniej formy, nakładając ją ciasno w taki sposób, by w środku nie powstały pęcherzyki powietrza. Wyrównać powierzchnię za pomocą kopystki. Formę przykryć folią spożywczą i odstawić do lodówki na co najmniej 6 godz. Stężały blok czekoladowy wyjąć z formy, ostrożnie usunąć folię spożywczą, oprószyć cukrem pudrem.
8. Blok czekoladowy podawać pokrojony w 1 cm plastry jako deser.


WSKAZÓWKA
Przepis „Cukier puder” znajduje się w książce podstawowej do: TM5 „Kulinarne ABC” na str. 34, TM31 „Radość gotowania” na str. 33 i kolekcji o tym samym tytule znajdującej się na platformie Cookidoo®.

Od ponad 130 lat oferujemy nowoczesne, innowacyjne i niezwykle trwałe produkty, z których skorzystały już miliony rodzin.