Kimchi

Podróże kulinarne

Jesienią zabieramy was w podróż do Azji, a dokładnie do Korei, gdzie spróbujecie kimchi, jednej z pięciu najzdrowszych potraw świata według magazynu „Health”.

Przepis pochodzi z newslettera Thermomix ®

Składniki

1000 g kapusty pekińskiej, pokrojonej na 7-8 cm kawałki
2170 g wody
100 g soli
45 g marchewki, pokrojonej na kawałki
70 g kalarepy, pokrojonej na kawałki
30 g cebuli
2 ząbki czosnku
5-10 g korzenia imbiru, świeżego, pokrojonego w 2-3 mm plastry
30 g ryżu
15 g cukru
20 g szczypiorku, grubego, pokrojonego na 4-5 cm kawałki
30 g sosu rybnego lub 30 g sosu sojowego
15 g papryki słodkiej, mielonej
15 g papryki ostrej, mielonej
½ łyżeczki chili, mielonego (opcjonalnie)

PRZYGOTOWANIE

1. Do naczynia miksującego włożyć 250 g kapusty pekińskiej, rozdrobnić przy pomocy kopystki 2-3 s/obr. 4. Przełożyć do dużego garnka, odstawić.
2. Do naczynia miksującego włożyć 250 g kapusty pekińskiej, rozdrobnić przy pomocy kopystki 2-3 s/obr. 4. Przełożyć do garnka, w którym znajduje się rozdrobniona wcześniej kapusta, odstawić.
3. Do naczynia miksującego włożyć 250 g kapusty pekińskiej, rozdrobnić przy pomocy kopystki 2-3 s/obr. 4. Przełożyć do garnka, w którym znajduje się rozdrobniona wcześniej kapusta, odstawić.
4. Do naczynia miksującego włożyć pozostałe 250 g kapusty pekińskiej, rozdrobnić przy pomocy kopystki 2-3 s/obr. 4. Przełożyć do garnka, w którym znajduje się rozdrobniona wcześniej kapusta, odstawić.
5. Do naczynia miksującego wlać 2000 g wody, dodać sól, wymieszać 1 min/obr. 2. Powstałą solanką zalać kapustę pekińską, odstawić na 1 godz. W tym czasie przygotować pozostałe składniki na kimchi.
6. Do naczynia miksującego włożyć marchewkę i kalarepę, rozdrobnić 3 s/obr. 5. Przełożyć do innego naczynia, odstawić.
7. Do naczynia miksującego włożyć cebulę, czosnek i imbir, rozdrobnić 3 s/obr. 8. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego, rozdrobnić ponownie 3 s/obr. 8. Przełożyć do naczynia, w którym znajduje się rozdrobniona marchewka z kalarepą, odstawić. Umyć i osuszyć naczynie miksujące.
8. Do czystego i suchego naczynia miksującego wsypać ryż i cukier, zmielić 1 min/obr. 10. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.
9. Dodać pozostałe 170 g wody, podgrzewać 3 min/90°C/obr. 2, następnie pozostawić w naczyniu miksującym do lekkiego ostygnięcia (ok. 15 min).
10. Dodać rozdrobnione wcześniej warzywa, szczypiorek, sos rybny, słodką paprykę, ostrą paprykę i chili, wymieszać 20 s/obr. 3.
11. Kapustę odcedzić z solanki za pomocą dolnej części przystawki Varoma, następnie dokładnie odcisnąć w dłoniach (patrz wskazówka). Przełożyć do dużej miski, dodać pastę z mąki ryżowej, warzyw i przypraw, dokładnie wymieszać dłońmi, ugniatając kapustę. Kapustę przełożyć do słoika lub plastikowego pojemnika, zamknąć i odstawić na 2 dni w temp. pokojowej. Po tym czasie kimchi przechowywać w lodówce.
12. Kimchi podawać jako dodatek do potraw kuchni koreańskiej.

WSKAZÓWKA

• W punkcie 11. czynności należy wykonywać, mając założone na dłonie jednorazowe rękawiczki, aby nie podrażnić skóry solą i kapsaicyną z ostrej papryki. Nie należy napełniać pojemnika po same brzegi, ponieważ zachodząca fermentacja może być burzliwa i zawartość może wyciekać. W razie potrzeby zastosować 2 słoiki lub pojemniki.
• Kimchi może być długo przechowywane w lodówce, jednak wraz z upływem czasu jego zapach staje się coraz intensywniejszy.

WARIANT

• Kalarepę można zastąpić taką samą ilością białej rzodkwi lub gruszki, pokrojonej na kawałki.

INFORMACJA O POTRAWIE

• Kimchi to tradycyjne koreańskie kiszone warzywa. Najpopularniejszym warzywem używanym do kimchi jest kapusta pekińska z dodatkiem innych warzyw (marchewki, białej rzodkwi, kalarepy) lub owoców (gruszki, jabłka). Kimchi w Korei podaje się jako przystawkę, dodatek do wielu dań głównych lub jako składnik niektórych potraw, np. zupy kimchi lub smażonego ryżu.

    

Od ponad 130 lat oferujemy nowoczesne, innowacyjne i niezwykle trwałe produkty, z których skorzystały już miliony rodzin.