Jak zamknąć smaki lata w domowej spiżarni?

Wskazówki i przepisy

Kończące się lato to najlepszy czas, aby zadbać o zapasy na zimę. Własne przetwory są zdecydowanie zdrowsze i smaczniejsze od tych kupionych w sklepie. Obecna moda na zdrowe odżywianie jest idealną zachętą do tego , aby sięgnąć po tradycyjne receptury i przygotować bombę witaminową, która zimową porą zasili nasz organizm i przywiedzie wspomnienia ciepłego lata. Tylko od nas zależy, które sezonowe warzywa i owoce postanowimy zamknąć w słoiku. Jest wiele możliwości i urządzeń, które pomogą nam w przygotowaniu zapasów na zimę.

Naturalne bogactwo, czyli z czego robić przetwory…

Zacznijmy od warzyw. Obecnie trwa sezon na ogórki, które dają nam wiele możliwości (kiszone, korniszony, małosolne). Ogórki kiszone to skarbnica witaminy C, pozwalająca na zwiększenie odporności na infekcje, na które jesteśmy szczególnie narażeni zimową porą. Kolejnym bogactwem witamin, który warto zamknąć w słoiku jest cukinia. Zawiera ona wiele cennych składników, m.in. potas, żelazo i magnez. Dodatkowo cukinia nie zawiera metali ciężkich. Jest ona jednym z pierwszych warzyw, jakie podaje się małemu dziecku. Dlatego młode mamy, powinny pomyśleć o własnych przetworach z cukinii dla swoich pociech. Możemy z niej przygotować chutney, sałatkę oraz pożywne leczo. Witaminy zawarte w sezonowych warzywach, możemy wymieniać bez końca. Jednak nie zapominajmy o owocach, które są również cennym źródłem zdrowia. Nasze polskie jabłka są nieocenionym dobrem i mają niepowtarzalne smaki. Przygotowana z nich zimową porą szarlotka na ciepło jest przepyszna. Dżemy, powidła i konfitury można przygotować praktycznie ze wszystkich owoców. Doskonale sprawdzą się czarne i czerwone porzeczki, agrest, wiśnie, maliny, śliwki i jagody.

Przepis na spiżarnię, czyli jak przygotować przetwory…
Chcąc zachować świeżość produktów na zimę i móc cieszyć się ich wyjątkowym smakiem i aromatem, możemy zastosować trzy metody: suszenie, mrożenie i pasteryzację Każda z tych metod ma swoje zalety. My jednak wybieramy przetwory pasteryzowane, ze względu na ich wyjątkowy smak. Przepis na zimową spiżarnię bogatą w różnorodne smaki i składniki odżywcze składa się z czterech kroków. Pierwszy z nich to wybór i oczyszczenie odpowiednich produktów. Owoce czy warzywa powinny być świeże, dojrzałe i pozbawione uszkodzeń. W pierwszej kolejności należy je dokładnie przebrać i umyć. Pestkowe owoce np. śliwki czy wiśnie należy pozbawić pestek, gdyż zawierają amigdalinę, która ulega hydrolizie do toksycznych dla człowieka cyjanków. Drugim krokiem jest przygotowanie naczyń. Pamiętajmy, że słoiki i wieczka powinny być dokładnie umyte i wyparzone. Sprawdźmy wcześniej, czy nie mają one wyszczerbionych brzegów. Wieczka natomiast najlepiej kupić nowe, będziemy mieć gwarancję, że weki nam złapią i przygotowane przez nas przetwory zachowają swoją świeżość na długo.
Thermomix ® pomoże nam przygotować bajecznie pyszne konfitury, posieka nam owoce, warzywa, ugotuje z nich soki, a nawet przygotuje dżemy. To wszystko w jednym naczyniu. Gdy wszystko mamy już gotowe, napełniamy słoiki przetworami, pozostawiając 1,5 cm od górnej krawędzi. Pamiętajmy, aby wytrzeć brzegi i dobrze je zakręcić. Tak przygotowane słoiki poddajemy pasteryzacji. W sklepach kupić można garnki do gotowania, posiadające specjalny wkład, dzięki któremu weki nie dotykają bezpośrednio dna i są chronione przed nadmiernym nagrzaniem i pękaniem. Słoiki powinny być ustawione tak, aby nie stykały się ze sobą.
Na koniec nie zapominajmy, aby właściwie przechowywać domowe przetwory. Idealnym miejscem do tego jest przewiewna, zimna i sucha piwnica. Na wieczkach warto nakleić karteczki z nazwą oraz datą przyrządzenia. Dzięki temu uporządkujemy naszą domowa spiżarnię i z przyjemnością będziemy korzystać z jej zapasów przez cały rok, a nawet dłużej.
Polecamy przepisy na dżemy w różnorodnych odsłonach, dostępne na Cookidoo ®, a także w kolekcjach „Słodkie przetwory” i „Wytrawne przetwory”.

Zainspiruj się przepisami

Od ponad 130 lat oferujemy nowoczesne, innowacyjne i niezwykle trwałe produkty, z których skorzystały już miliony rodzin.